Del
26.01.2013
 | Pressemeddelelse

Danmarks bedste elever og lærlinge kåret

Måneders hårdt arbejde og forberedelse ude på landets erhvervsskoler, værksteder, kantiner og kontorer kulminerede lørdag eftermiddag. Her blev  vindere fra 31 erhvervsuddannelser kåret ved DM i Skills 2013 i Aarhus NRGI Park og Arena. DM i Skills er Danmarksmesterskabet for elever fra erhvervsuddannelserne.

Hans Kongelige Højhed Prins Joachim, der er æreshåndværker i Aarhus, overrakte præmierne til landets bedste erhvervsuddannelseselever. Han var meget imponeret af de dygtige deltagere.

- Jeg ser, at I alle lægger en kæmpe energi og alt jeres hjerteblod i jeres arbejde. Sådan skal det være. Det er sådan, vi vil have det, sagde Hans Kongelige Højhed Prins Joachim til deltagerne.

Over 250 unge elever og lærlinge fra erhvervsuddannelserne deltog ved DM i Skills 2013. 31 fag var med som konkurrencefag – fx tekniske isolatører, industriteknikere, møbelsnedkere, frisører, bagere og mediegrafikere. For allerførste gang var også detailuddannelserne repræsenteret ved det store mesterskab, der i år havde Aarhus som vært. Med et rekordstort antal besøgende fik rigtig mange et indblik i erhvervsuddannelsernes mangfoldighed. Og de fik mulighed for at lade sig imponere af deltagernes høje faglige niveau, arbejdsomhed, vilje og kreativitet.

En række af vinderne deltager ved WorldSkills – VM for erhvervsuddannelser i Leipzig til sommer. DM i Skills 2014 finder sted i Aalborg den 23.-25. januar. I alt 28.000 mennesker besøgte DM i Skills 2013.

Billeder fra DM i Skills og af vinderne ligger til fri afbenyttelse på www.flickr.com/skillsdenmark. For flere oplysninger kontakt SkillsDenmarks presseansvarlige Annika Yderstræde – mobil 51 94 70 02 – mail ay@remove-this.skillsdenmark.dk

 

Vinder af DM i Skills 2013:

(Fag, navn, bopæl, virksomhed, skole)

Anlægsstruktør (arbejder parvis)

Alexander Andreasen, Spjald, Spjald Entreprenør Forretning A/S, Herningsholm Erhvervsskole
Simon Kjær Hviid, Thyborøn, Ib G. Jensen, Herningsholm Erhvervsskole.

Bager 
Cecilie Rasmussen, Nordborg, Lagkagehuset  Fredericia, Kold College.

Brolægger (arbejder parvis)
Daniel Abildgaard Lauridsen, Vordingborg, Dansk Kvalitets Brolægning, Københavns Tekniske Skole.
Tobias Thøger Gram, Hillerød, Kaptains Brolægning, Københavns Tekniske Skole.

Bygningsmaler
Jacob Kofod, Aakirkeby, Malerfirma Brian Kofod, Aakirkeby, Syddansk Erhvervsskole.

Bygningssnedker
Jonas Tøndering Dinesen, Kolding, O.M.Spring, Svendborg Erhvervsskole.

Bygningsstruktør
Jeppe Mosegaard Johansen, Christiansfeld, NCC Construction Danmark, AMU Vest.

Detailhandeluddannelsen (arbejder i hold)

Nana Risom Poulsen, Vejle, Campus Vejle.

Janni Underbjerg Nebel, Vejle, Campus Vejle.

Mette Møss Pedersen, Vejle, Campus Vejle.

Alex Madsen, Vejle, Campus Vejle.

Detailslagter
Michael Søgaard Torp, Bilka Odense M, Syddansk Erhvervsskole Vejle.

Elektriker
René Svarrer Christensen, Frederikshavn, Strandby Elteknik A/S, EUC Nord.

Ernæringsassistent
Mie Maage Eskesen, Haarby, Ringe Kost- og Realskole, Svendborg Erhvervsskole.

Flisemurer
Søren Hvidberg Henriksen, Hjørring, Kaj Mølbjerg A/S, EUC Nord.

Frisør
Musette Maria Annike Steen, Ringe, Quest Odense, Syddansk Erhvervsskole.

Glarmester
Mathias Dittman Wriedt, Glarmester H.P. Olsen & Søn, København, EUC Nordvestsjælland.

Grafisk Tekniker
Jens Martinsen, Hjørring, Dafolo A/S, Media College Aalborg.

Gulvlægger - på grund af tekniske problemer er alle deltagere kåret som vinder
Casper Kanne De Claville, Faaborg, Faaborg-Midt Gulve, Mercantec.

Christian Thomsen, Odense, OK Gulve, Mercantec.

Jeppe Haulrik Andersen, Lystrup, Hammelsvang A/S, Mercantec. 

Kasper Lind Ipsen, København N, Allan Olsen Gulvbelægning Eftf. ApS, Københavns Tekniske Skole.

Teddy Robert Haaeman, Frederiksberg, BT Gulve A/S, Københavns Tekniske Skole.

Industritekniker
Glenn Guldbæk Luther, Ishøj, AKS Gruppen, Hvidovre, Københavns Tekniske Skole.

Klejnsmed
Martin E. Thomsen Mattesen, Tylstrup, Marel Salmon A/S, Odense, Syddansk Erhvervsskole Odense-Vejle.

Konditor
Chalotte Nielsen, Odense, Bæks Konditori Odense, ZBC Ringsted .

Kosmetiker (to vindere)
Fie Louise Ranche-Madsen, København Ø, skolepraktik, CPH West.
Ditte Molbech Sørensen, Mørke, skolepraktik, Style og Wellness College Aalborg.

Maskinsnedker Jesper Justesen, Greve, Solrød Møbel og Maskinsnedkeri, Skive Tekniske Skole.

Mediegrafiker
Johan Sode Rung, Brønshøj,  Gebet Aps, Københavns Tekniske Skole.

Murer
Mathias Nielsen, DD Huse, Herningsholm Erhvervsskole.

Møbelpolstrer
Kirsten Kjeldberg Hansen, Kjærs Auto- og Møbelpolstring, Skive Tekniske Skole.

Møbelsnedker
Rune Voldum, Jönsson, Københavns Tekniske Skole.

Personvognsmekaniker
Jesper Daugaard, Egtved, Thomsens Auto Aps, Lunderskov, Syddansk Erhvervsskole.

Social- og sundhedsassistent (arbejder parvis)
Liv Birkefeldt, Silkeborg, Silkeborg Kommune, SOSU Silkeborg.
Maria Katballe, Kjellerup, Silkeborg Kommune, SOSU Silkeborg.

Tagdækker
Anders Stürup Jelager, Helsingør , KBK Tangententreprise A/S, EUC Nordvestsjælland.

Teknisk Isolatør
Philip Larsen Sonnichsen, Søborg, Kr.Dreyer A/S, EUC Nordvestsjælland.

Tækkemand
Eskil Nerland Duus, Stråtækker Michael Jakobsen, Den jydske Haandværkerskole.

Tømrer
Tobias Skov Pedersen, Skovlunde, N.A. Nielsen og Søn, Københavns Tekniske Skole.

Vvs- energiuddannelsen
Mike Dethlefsen, Vejen, Vejen VVS-service Aps, Hansenberg.

 

 

 


  • Danske Erhvervsskoler og –Gymnasier
  • Ny Vestergade 17, 2. sal
  • 1471 København K