Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier - Lederne
 
 
 
 

KORT NYT FRA DEG UGE 7-8 2021

 
 
 
 
 
 

 

PRESSE

Debat: Der skal flere praksisorienterede læringsveje ind i folkeskolen
Mange elever vil opleve flere sejre i folkeskolen, hvis praksisorientering vandt indpas i fagene. Det kræver udvikling af læringsmidler, samarbejde mellem lærere og erhvervsskoler samt at læreruddannelsen kommer i spil, skriver Lars Goldschmidt, formand DEG-B og Ole Heinager, formand DEG-L, i et debatindlæg om fremtidens folkeskole i Altinget d. 25. februar. Læs indlægget på Altinget.dk her (kræver login). Indlægget er omtalt og delt på folkeskolen.dk her (kræver login).

Artikel: Skoledirektør om fortsat nedlukning: Topkritisk for indlæringen
Erhvervsskolerne er nu lukket på tredje måned på grund af coronapandemien, og ligesom på alle andre uddannelser er eleverne sendt hjem. Allan Kortnum, direktør for Herningsholm Erhvervsskole & Gymnasier, kan godt mærke, at situationen er ved at være kritisk for eleverne. Fagligheden er under pres, siger han til Herning Folkeblad i en printartikel d. 23. februar. Ole Heinager, formand DEG-L, bakker op og håber, at der vil komme en gradvis åbning, hvor for eksempel halvdelen af eleverne kan komme ind i hold. Artiklen er også udgivet online og kan læses her (kræver login). 

Artikel: Praktiske uddannelser frygter frafald under nedlukning: ”Vi kan ikke lære dem meget mere foran skærmen”
D. 22. februar deler Dansk Metal, 3F og Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier en klar opfordring i Altinget; de praktisk orienterede uddannelser skal forrest i køen, når uddannelsessektoren genåbnes. ”Vi er på det yderste lige nu,” siger Ole Heinager, formand DEG-L, som frygter, at unge dropper ud. Læs hele artiklen her

Artikel: Nu kan elever få forlænget skoleåret - og de glæder sig 
I en artikel fra fredag d. 19. februar i Jyllands-Posten er der glæde over den nye hjælpepakke til genopretning af trivsel og fagligt efterslæb. Både Børne- og Undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil, Katja Strøm, elektrikerelev på Svendborg Erhvervsskole, og Ole Heinager, formand for DEG-L, udtaler sig positiv om aftalen. Forlængelsen af skoleåret er lige netop dét, som Ole Heinager har efterlyst. ”Vi kan faktisk ikke finde på noget dårligt at sige,” siger han og tilføjer, at han også regner med, at eleverne vil tage godt imod den ekstra undervisning. Læs artiklen her (kræver login).

DEG pressemeddelelse: Aftale om fagligt efterslæb og trivsel er indgået
D. 18. februar kunne DEG dele den glædelige nyhed, at regeringen og folketingets partier, var blevet enige om håndteringen af de faglige og trivselsmæssige udfordringer, der er opstået som følge af COVID-19 nedlukning. 390 millioner kroner er afsat til fagligt løft frem mod sommerferien 2021 og 88 millioner til at styrke elevernes trivsel. Derudover er 122 millioner kroner afsat til uddannelsesforlængelser og skolepraktik på erhvervsuddannelserne. Læs pressemeddelelsen her.

Artikel: Håndsrækning til erhvervsskolerne: Millioner til forbedring af trivslen og det faglige niveau 
”Det er en rigtig god aftale. Det er superfedt, at de har lyttet til os, og at de er opmærksomme på både elevernes trivsel og faglighed,” siger Ole Heinager, formand DEG-L, om den nye aftale regeringen og folketingets partier har indgået. Med det tab, eleverne har haft indtil nu, kan det ifølge Ole Heinager godt indhentes med to eller fire ugers ekstra grundforløb, men fortsætter nedlukningen efter 28. februar, er situationen en anden. Ønsket er derfor stadig en delvis genåbning af erhvervsuddannelser fra 1. marts. 
Læs artiklen i Fagbladet 3F fra d. 18. februar her.

DR P4: Glædeligt, at grundforløbet kan blive forlænget
Ole Heinager, formand DEG-L, er med i de regionale nyheder med en kommentar om de 112 millioner, der med den nye politiske aftale går til erhvervsskolerne. Han udtaler, at det er glædeligt, at grundforløbet kan blive forlænget, og at aftalen positiv kan få betydning for rigtig mange elever på erhvervsskolerne. 
Hør indslaget på P4 her. Ole Heinager er med fra 00.01.40.

Artikel: Erhvervsskoler i fælles opråb: Vi skal åbne 1. marts
Erhvervsskolerne frygter, at det går ud over elevernes faglighed og uddannelse, hvis de ikke får lov at åbne 1. marts. Repræsentanter fra fem erhvervsskoler og Ole Heinager, formand DEG-L, beskriver problemets omfang og forklarer vigtigheden af en snarlig gradvis åbning af erhvervsuddannelserne. 
Læs artiklen i Fagbladet 3F fra d. 18. februar her.

Artikel: Minister om testkrav på ungdomsuddannelser: Én enkelt elev skal ikke ødelægge det for alle andre
Når de unge skal tilbage i klasseværelset på gymnasierne og ungdomsuddannelserne, skal de testes for coronavirus to gange om ugen - og det bliver ikke frivilligt, lyder det fra Børne- og Undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil. Det understøtter Ole Heinager, formand DEG-L; ”Det er frivilligt at gå på en ungdomsuddannelse, og hvis det er en foranstaltning at få en test for at møde ind, så må man få det, ellers må man få fravær”.
Læs hele artiklen på dr.dk fra d. 18. februar her.

DR P4:Skolerne er klar til at stille op med tests
I indslaget på P4 radio er der fokus på, hvordan coronatest kan blive en stor del af hverdagen, hvis eleverne skal tilbage i skole. Ole Heinager, formand DEG-L, fortæller, at skolerne er klar til at stille op med tests, hvis det skal til for at åbne for uddannelserne. 
Hør indslaget på P4 her. Ole Heinager er med fra 00.01.25.

Artikel: Flere elever på erhvervsskoler
D. 16. februar delte Fagbladet 3F den gode nyhed, at otte procent flere elever er begyndt på en erhvervsuddannelse i januar 2021 sammenlignet med sidste år. Artiklen er baseret på DEG’s stikprøve blandt foreningens medlemsskoler om optaget på grundforløb 2.
Læs artiklen her.

Artikel: Dansk Industri: Erhvervsskoleelverne skal prioriteres højt ved genåbning
I en artikel i Information d. 15. februar opfordrer Dansk Industri sammen med skoler og elever til, at der bliver set på en delvis genåbning af erhvervsskolerne eller en forlængelse af uddannelserne. Ole Heinager, formand DEG-L, siger ” Vi er ved at nå smertegrænsen for, hvad hovedparten af vores elever kan magte. Alt det teoretiske i uddannelsen har vi flyttet frem, men det er altså rigtig svært at lære at mure, klippe eller reparere maskiner hjemme i stuen, og det er tilfældet for mange af de elever, som er startet her i januar”. Læs artiklen her (kræver login).


POLITIK

Ny genåbningsaftale
I Nordjylland og Vestjylland åbnes der for alle afgangselever i grundskoler. Der åbnes også for 50 pct. fremmøde på ungdomsuddannelser og voksenuddannelser med krav om to ugentlige COVID-19-test. Hvis smittesituationen muliggør det, forventes samme genåbning at kunne ske i øvrige landsdele pr. 15. marts 2021. På Bornholm åbnes alle uddannelser med krav om to gange ugentlig test. DEG er i tæt dialog med ministeriet og skolerne i de regioner genåbningen vedrører. Se hele genåbningsaftalen her.

Opfordring til ministeren om forlængelse af nødlovens fleksibilitet på voksenefteruddannelsesområdet
I et brev til Børne- og Undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil opfordrer Pernille Brøndum fra Danske HF & VUC, John Meinert Jacobsen fra AOF og Ole Heinager fra DEG-L, ministeren til at overveje en forlængelse af nødloven på voksenefteruddannelsesområdet. Forsættelse af initiativerne 100% taxameter på alle undervisningsformer og online afklaring ønskes forlænget.

Forslag om partiel oplukning for fysisk undervisning på erhvervsuddannelserne
Børne- og Undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil og folketingets uddannelsesordførere opfordres i et brev fra den 17. februar til at se på, om man inden næste større genåbning kan lave en delvis genåbning for dele af de uddannelser, hvor en stor del af undervisningen foregår udenfor eller i store haller med højt til loftet. Opfordringen sker med ønske om påbegyndelse af praktisk undervisning ved fysisk fremmøde. Afsenderne bag brevet er Lars Goldschmidt, formand DEG-B, Ole Heinager, formand DEG-L, Hanne Pontoppidan, Formand Uddannelsesforbundet og Anton Bay Hansen, Formand Erhvervsskolernes Elevorganisation.


ANALYSER

Hver 10. faglærte er leder eller har eget firma
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) har fulgt de faglærte, der blev færdige i 1998, og konklusionen er klar: ”En erhvervsuddannelse giver ikke blot en sikker indgang til arbejdsmarkedet, men er også en adgangsbillet til at blive leder, selvstændig eller tage en videregående uddannelse. Hver tiende faglærte fra 1998 har i dag enten et lederjob eller eget firma, mens hver syvende faglærte har læst videre og fuldført en videregående uddannelse.” Læs analyse udgivet d. 23. februar her.  


KONFERENCER OG EVENTS

Efteruddannelse − et effektivt værktøj under corona
DEG inviterer til konference om efteruddannelse sammen med PensionDanmark fredag d. 12. marts kl. 09-11. Beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard deltager og giver en status på opkvalificeringsreformen og hvordan efteruddannelse skal sikre det danske arbejdsmarked til en usikker fremtid. Sammen med relevante politikere, arbejdsgiver- og arbejdstagerrepræsentanter debatterer vi om opkvalificeringsreformen er udtryk for en ny arbejdsmarkedspolitik, og om der er erfaringer fra corona-krisen, som er pejlemærker for en ny VEU-trepartsaftale. Læs mere om konferencen og tilmeld dig her.

WEBINAR: Healthtech Presummit 2021
D. 16. marts kl. 15 inviterer DEG sammen med en bred partnerkreds til debat om healthtech og sundhedsinnovation. Vær med online, når førende eksperter fra USA, Israel og Danmark præsenterer og diskuterer international best practice. Webinaret er en forsmag til Healthtech Summit d. 30. september 2021, hvor vi samler beslutningstagere og centrale healthtech aktører fra hele verden i København.
Læs mere og tilmeld dig her.
 

EKSTERN

Bestyrelseskurser for elevrepræsentanter 
Elev- og Studenterkooperationen afholder bestyrelseskurser for elevrepræsentanter i bestyrelser på ungdomsuddannelsesinstitutioner. På kurset bliver eleverne opkvalificeret til bedre at kunne bidrage til bestyrelsens arbejde. Næste kurser afholdes 22. marts og 10. maj.
Læs mere om kurset her eller kontakt den kursusansvarlige på mail stefan@esknet.dk

Nye læremidler skal testes af elever: 16 didaktiske podcasts er klar til brug i EUD
Center for it i undervisningen (CIU), 14 erhvervsskoler og fire forlag undersøger i projektet ”Den didaktiske podcast”, om podcast i samspil med grundbøger i højere grad kan koble teori og praksis i undervisningen, give en større forståelse for fagbegreber samt skabe øget motivation for læring hos elever på EUD. 
Læs mere om projektet og find de 16 podcasts her

Webinar: Hvordan skaber vi det gode undervisningsmiljø på afstand?
Onsdag d. 3. marts fra kl.15.-16. inviterer DCUM til gratis webinar under overskriften: Sådan skaber du et godt undervisningsmiljø på afstand – få inspiration til at understøtte den virtuelle undervisning.
Læs mere her.

Industriens Fond efterspørger gode projektidéer under overskriften ”Fra Kriser Til Konkurrencekraft”
Industriens Fond har søsat en ny temaindkaldelse med fokus på kriser og konkurrencekraft, hvor projektidéer, der kan styrke små og mellemstore virksomheders evne til at håndtere krisetilstande, efterspørges. 
Læs mere om temaindkaldelsen her.

 

 

 

 
 
 

Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier  -  Ny Vestergade 17, 2. sal  -  1471 København K
Tlf.: 333 77 888

 
 
Frameld nyhedsbrev