Del

HRØ-udvalget

Formand: Hans Chr. Jeppesen, direktør, EUC Nordvest

Næstformænd: 
Carsten Uggerholt Eriksen, direktør, Det Blå Gymnasium Tønder
Allan Kortnum, direktør, Herningsholm

Udvalgsmedlemmer:
Adrian Tresoglavic, vicedirektør, U/NORD
Annalise Schmidt, direktør for økonomi og administration, Rybners
Anne Hyrup Madsen, vicedirektør, Niels Brock
Bo Sterup, økonomi- og personalechef, AARHUS TECH
Ebbe Udengaard, ressourcedirektør, ZBC
Erling Braüner, økonomidirektør, College360
Henrik Dyrehave Rasmussen, økonomidirektør, CELF
Henrik Toft, direktør, College 360
Henrik Vestergaard, kontorchef, Aalborg Handelsskole
Jannie Trabjerg, HR-chef, Roskilde Tekniske Skole
Lars Middelboe, direktør, EUC Lillebælt
Lasse Munk Madsen, vice- og økonomidirektør, AARHUS TECH
Lene Rye Willestofte, løn- og personalechef, NEXT - Uddannelse København
Lise-Lotte Ravnmark, HR-chef, Syddanske Erhvervsskole
Morten S. Andersen, it-chef, Roskilde Tekniske Skole
Ole Brøndum Kristensen, HR- og digitaliseringsdirektør, Tradium
Per Søgaard Jørgensen, vicedirektør, HANSENBERG
Steffen Lund, direktør, EUC Nordvestsjælland

Udvalgsbetjening:
Anne Wieth-Knudsen, chefkonsulent - teamkoordinator og økonomi, Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier
Thomas Kurz Ankersen, chefkonsulent, Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier

Kommissorium

Under udarbejdelse

Netværk tilknyttet HRØ-udvalget

Netværk for it-chefer 
Kontaktperson: Morten S. Andersen, it-chef, Roskilde Tekniske skole

Netværk for sikkerhedsledere vedr. arbejdsmiljø
Kontakt person: Poul Christian Jespersen, Arbejdsmiljøchef Miljø og Sikkerhed, Aarhus Tech (mail: pcj[a]aarhustech.dk)

Link til kommissorium for Arbejdsmiljø-udvalget

HRØ-udvalgets deltagelse i eksterne udvalg, grupper m.m.

KP's Uddannelsesudvalg for Diplom i Erhvervspædagogik
Thomas K. Ankersen, chefkonsulent, DEG

VIA Referencepanel for Erhvervspædagogik
Vakant

Styregruppe for KUSK-kompetenceprojektet - Kulturforandring på erhvervsuddannelserne via strategisk kompetenceudvikling (projektet er finansieret gennem Kompetencesekretariatet)

Følge- og sparringsgruppe for LIP (BUVM)

Følge- og kontaktgruppe for efteruddannelse og PD (BUVM)

Rådgivningsgruppen (SKI, BUVM og UFM)
Henrik Dyrehave Rasmussen, direktør (økonomi & ressourcer), CELF
Tina Karsberg Nygaard, indkøber, EUC Sjælland
Poul Erik Andersen, konsulent, DEG

Digitaliseringspanelet (STIL)
Hans Jeppesen, direktør, EUC Nord 
Anne Wieth-Knudsen, chefkonsulent, DEG (Suppleant)

Følgegruppe i forbindelse med Netprøver.dk (STIL og STUK)
Hans Jeppesen, direktør, EUC Nordvest
Ida Rode Hansen, konsulent, DEG

Referencegruppe for studieadministrative systemer (STIL)
Morten Andersen, IT-chef, Roskilde Tekniske Skole
Anne Hyrup Madsen, vicedirektør, Niels Brock
Poul Erik Andersen, konsulent, DEG

Referencegruppe for elevadministrativ IT (STIL)
Morten Andersen, IT-chef, Roskilde Tekniske Skole
Tina Britting, IT-chef, EUC Sjælland
Tage O. Pedersen, IT-chef, IT-Center Nord
Thomas Friis Poulsen, IT-chef, Efif
Peter Topp, IT-chef, Syddansk Erhvervsskole
Poul Erik Andersen, konsulent, DEG

  • Danske Erhvervsskoler og –Gymnasier
  • Ny Vestergade 17, 2. sal
  • 1471 København K