Del

HR- og økonomiudvalget

Formand: Hans Chr. Jeppesen, direktør, EUC Nordvest

Næstformænd: 
Carsten Uggerholt Eriksen, direktør, Det Blå Gymnasium Tønder
Allan Kortnum, direktør, Herningsholm

Udvalgsmedlemmer:
Annalise Schmidt, direktør for økonomi og administration, Rybners
Anne Hyrup Madsen, vicedirektør, Niels Brock
Ebbe Udengaard, ressourcedirektør, ZBC
Erling Braüner, økonomidirektør, College360
Henrik Dyrehave Rasmussen, økonomidirektør, CELF
Henrik Toft, direktør, College 360
Henrik Vestergaard, kontorchef, Aalborg Handelsskole
Jannie Trabjerg, HR-chef, Roskilde Tekniske Skole
Lars Middelboe, direktør, EUC Lillebælt
Lasse Munk Madsen, vice- og økonomidirektør, AARHUS TECH
Lene Rye Willestofte, løn- og personalechef, NEXT - Uddannelse København
Lise-Lotte Ravnmark, HR-chef, Syddanske Erhvervsskole
Morten S. Andersen, it-chef, Roskilde Tekniske Skole
Ole Brøndum Kristensen, HR- og digitaliseringsdirektør, Tradium
Per Søgaard Jørgensen, vicedirektør, HANSENBERG
Steffen Lund, direktør, EUC Nordvestsjælland

Udvalgsbetjening:
Anne Wieth-Knudsen, chefkonsulent - teamkoordinator og økonomi, Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier
Thomas Kurz Ankersen, chefkonsulent, Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier

Kommissorium

Under udarbejdelse

Netværk tilknyttet HRØ-udvalget

Netværk for it-chefer 
Kontaktperson: Morten S. Andersen, it-chef, Roskilde Tekniske skole

Netværk for sikkerhedsledere vedr. arbejdsmiljø
Kontakt person: Poul Christian Jespersen, Arbejdsmiljøchef Miljø og Sikkerhed, Aarhus Tech (mail: pcj[a]aarhustech.dk)

Link til kommissorium for Arbejdsmiljø-udvalget

HRØ-udvalgets deltagelse i eksterne udvalg, grupper m.m.

KP's Uddannelsesudvalg for Diplom i Erhvervspædagogik
Thomas K. Ankersen, chefkonsulent, DEG

VIA Referencepanel for Erhvervspædagogik
Vakant

Styregruppe for KUSK-kompetenceprojektet - Kulturforandring på erhvervsuddannelserne via strategisk kompetenceudvikling (projektet er finansieret gennem Kompetencesekretariatet)

Følge- og sparringsgruppe for LIP (BUVM)

Følge- og kontaktgruppe for efteruddannelse og PD (BUVM)

Rådgivningsgruppen (SKI, BUVM og UFM)
Henrik Dyrehave Rasmussen, direktør (økonomi & ressourcer), CELF
Tina Karsberg Nygaard, indkøber, EUC Sjælland
Poul Erik Andersen, konsulent, DEG

Digitaliseringspanelet (STIL)
Hans Jeppesen, direktør, EUC Nord 
Anne Wieth-Knudsen, chefkonsulent, DEG (Suppleant)

Følgegruppe i forbindelse med Netprøver.dk (STIL og STUK)
Hans Jeppesen, direktør, EUC Nordvest
Ida Rode Hansen, konsulent, DEG

Referencegruppe for studieadministrative systemer (STIL)
Morten Andersen, IT-chef, Roskilde Tekniske Skole
Anne Hyrup Madsen, vicedirektør, Niels Brock
Poul Erik Andersen, konsulent, DEG

Referencegruppe for elevadministrativ IT (STIL)
Morten Andersen, IT-chef, Roskilde Tekniske Skole
Tina Britting, IT-chef, EUC Sjælland
Tage O. Pedersen, IT-chef, IT-Center Nord
Thomas Friis Poulsen, IT-chef, Efif
Peter Topp, IT-chef, Syddansk Erhvervsskole
Poul Erik Andersen, konsulent, DEG

  • Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier
  • Ny Vestergade 17, 2. sal
  • 1471 København K