Del
4.12.2017
 | Nyhed

DEG-L får nye udvalgsmedlemmer

Så er sammensætningen af de nye udvalg i Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier – Lederne på plads.

Udvalgene sidder i perioden 1. januar 2018 til 31. december 2021. Der er i alt 74 personer, som har søgt en udvalgspost. 59 personer er tildelt en udvalgspost, hvoraf godt halvdelen er nye. 35 skoler har søgt og 33 skoler er indstillet til en eller flere udvalgsposter. I udpegningen er der først og fremmest taget udgangspunkt i ansøgernes kompetencer og ekspertise, men der er ligeledes taget et overordnet hensyn ift. geografi, skolestørrelser og -typer. 

De nye udvalg

EUD-udvalget
Forstander Hans Jørgen Møller, Aalborg Handelsskole
Vicedirektør Else Ravn, SOSU Randers
Uddannelsesdirektør Janne Hallum, Aarhus TECH
Direktør Kirsten Holmgaard, Mercantec
Uddannelsesleder Morten Hougaard, Learnmark
Vicedirektør Anne Gammelby Lybecker, SDE
Direktør Jesper Østrup, Roskilde Tekniske Skole
Uddannelsesdirektør Glenny Hansen, ZBC
Kvalitetschef Tøger Kyvsgaard, Next Kbh.
Vicedirektør Morten Emborg, TEC

VEU-udvalget
Direktør Peter Thomsen, AMU Nordjylland
Uddannelsesdirektør Keld Skovsgaard, TECHCOLLEGE
Direktør Annette E. Lauridsen, Aarhus TECH
Uddannelses- og markedschef Marianne Bukh Villesen, Mercantec
Direktør Kirsten Jensen, IBC
Direktør Torben Pedersen, AMU Vest
Forstander Kim Tværgaard Larsen, Tietgen
Udviklings- og CEU-chef John Vinsbøl, ZBC
Områdedirektør Vibeke Pakkenberg, Roskilde Tekniske Skole
Uddannelsesdirektør Flemming Hansen, Niels Brock
Efter- og videreuddannelseschef Michael Jensen, Next Kbh.

Økonomiudvalget
Direktør Hans Chr. Jeppesen, EUC Nordvest
Økonomidirektør Erling Braüner, College 360
Økonomi- og personalechef Bo Sterup, Aarhus TECH
Direktør for økonomi og administration Annelise Schmidt, Rybners
Direktør Lars Middelboe, EUC Lillebælt
Vicedirektør Per Søgaard Jørgensen, Hansenberg
Ressourcedirektør Claus Lade, SDE
Økonomidirektør Henrik Dyrehave Rasmussen, CELF
Ressourcedirektør Ebbe Udengaard, ZBC
Direktør Steffen Lund, EUC Nordvestsjælland
Vicedirektør Anne Hyrup Madsen, Niels Brock
(Desuden har formanden for It-udvalget en plads i økonomiudvalget)

It-udvalget
It-chef Tage O. Pedersen, TECHCOLLEGE
Vicedirektør Henrik Oppelstrup Bundgaard, Skive College
CIO Thomas Friis Poulsen, Aarhus Business College
It-chef Allan Fog Nielsen, IBC
It-chef Tina Briting, EUC Sjælland
It-chef Morten S. Andersen, Roskilde Tekniske Skole

HR-udvalget
Kontorchef Henrik Vestergaard, Aalborg Handelsskole
Vice- og økonomidirektør Lasse Munk Madsen, Aarhus TECH
HR- og digitaliseringsdirektør Ole Brøndum Kristensen, Tradium
Vicedirektør Bente Lyck-Damgaard, EUC Syd
HR-chef Lise-Lotte Ravnmark, SDE
HR-chef Jannie Trabjerg, Roskilde Tekniske Skole
Løn- og personalechef Lene Rye Willestofte, Next Kbh.
Afdelingschef HR & Løn Ulla Vegeberg Løgstrup, Hotel- og Restaurantskolen
Vicedirektør Adrian Tresoglavic, Erhvervsskolen Nordsjælland
Uddannelsesdirektør EUD, EUX Rikke Skov-Nielsen, KNORD

Gymnasieudvalget
Rektor Rikke Palmgren, TECHCOLLEGE
Rektor Karsten Asmussen, EUC Nord
Uddannelsesdirektør Mogens Enevoldsen, Aarhus TECH
Direktør Niels Yde, Learnmark
Vicerektor Jens Christen Hylkjær, UC Holstebro
Rektor Mette Andersen, IBC
Rektor Lars Henry Andersen, Rybners
Rektor Dorthe Wang, Tietgen
Rektor Ann Descroix, ZBC
Rektor Vibeke Johnsen, Erhvervsskolen Nordsjælland
Gymnasierektor Jonas Lindelof, TEC


  • Danske Erhvervsskoler og –Gymnasier
  • Ny Vestergade 17, 2. sal
  • 1471 København K